English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

QuinoaCopak v tuto dobu by měli dělat sběrači ? Na stromech toho v prosinci moc není, tak nezbývá nic jiného než zajít do komůrky a sáhnout po zásobách na zimu . Asi v první řadě by se mělo začít tělo posilnit esenciální bílkovinou. Tu najdeme v quinoe. Semínko se chrání před stehlíky a brhlíky hořkým povlakem saponinu. Proto je potřeba důkladně quinou proprat. Pokud i po pořádné propírce cítíme hořčinu, tak asi bude žluklá tuková složka.
Na to je quinoa prevít. Musíme si při nákupu hlídat datum sklizně. Saponiny jsou prý tak silné, že se s nimi dá i prát. Údajně saponiny na povrchu semínek využívali indiáni jako antiseptikum - desinfekci na poranění. Inaktivace inhibitorů je moc důležitá , protože potvůrka má vyšší obsah kyseliny fytové, než je zdrávo. Ta namočením zmizí .-)

Proč je quinoa tak výživná ? Obsahuje prima látky - jako např. aminokyselinu lysin, která se podílí na výstavbě svalové hmoty. Takže podvyživení kamarádi šup šup. Dokonce David Have ( boxer) si postavil docela dobrý byznys na quinoe. Z dalších pokladů jsou flavonoidy Quercetin a kaempferol těm se někdy říká vitamín P - luxusní antioxidant Přiřazují se jim protizánětlivé, anti-virové, protirakoviné a antidepresivní účinky. Kverecentinu má quinoa několikanásobně víc než brusinky, které se pro něj sbírají na různé přírodní ´´ zázračné´´ pilule Z dalších nutričních benefitů tady ještě máme vitaminu B6, thiamin, niacin, draslík a riboflavin,dále měď, zinek, hořčík, mangan. U aminokyselin jsme zapomněl na arginin a histidin,které jsou důležité v období růstu - nejlepší kašička na příkrmy. - samozřejmě nevařená.

Pro špekulanty a mistry kombinací jsem opsal složení - 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků,

Protože Quinoa obsahuje minimální množství methioninu, který tak nějak ošéfovává start chemických reakci notabene syntézy, ak bych ji moc nekombinoval. Doporučuje se dát to truhlíku jednou za rok ( v předjaří ) pár semínek. Mladé rostlinky nám dají vždycky něco navíc