English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

pohanka


Jeden z nejdůležitějších ale i nejtěžších momentů při přechodu na zdravou stravu, je omezení pečiva. Pohanka je výtečný pomocník v boji proti pečivu.


V obchodních sítích je k dostání mnoho druhů pohanky.
Pohanka loupaná pražením je hnědá – absolutně nevhodná pro trávicí systém . Je tepelně zpracovaná.
Živá pohanka má zelno -bílo -hnědou barvu. Je třeba vyzkoušet, zda klíčí - stačí namočit na 2 - 3 dny. Pokud nevyklíčí , je patrně ozářená a tím pádem mrtvá. Ozařuje se někdy v rámci čištění.
Pohanka je řazena odborníky mezi superpotraviny. Obsahuje dokonale vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Bílkoviny obsahují esenciální aminokyseliny a neobsahují toxické prolaminy.
Ovšem jsou těžko stravitelné. Proto nejsou vhodné pro miminka a osoby s potížemi trávícího traktu.


Škroby obsažené v pohance jsou rezistentní. To znamená že nejdou štěpit amylázami. A tak se nestrávený dostane do tlustého střeva kde slouží jako výživa pro mikroorganismy.Tam podporuje tvorbu máselnanů , které podněcují látkovou výměnu střevních buněk a mají vliv na pozvolné odumírání nádorových buněk. Pomalé uvolňování glukózy ze škrobu pohanky může prodloužit výdrž při fyzické námaze a také prodlužuje pocit sytosti v žaludku. Další benefit je snižování koncentrace sekundárních žlučových kyselin a ovlivňuje celkový obsah cholesterolu a triacylglycerolu v krvi.
V podstatě obsahuje jen 2 % rozpustných sacharidů - např. D-chiroinositol a fagopyritoly . Ty, redukují symptomy na insulinu nezávislé cukrovky.


Abychom zpestřili příjem živin, můžeme jejich obsah a poměr provést naklíčením.
Klíčky obsahují mnohonásobně více lysinu, rutinu, kvercetinu, fosforu, hořčíku, draslíku, sodíku, zinku, mědi a manganu, vitaminu B2, B6, niacinu a vitaminu C než nenaklíčená semínko.
Klíčení musí být prováděno ve tmě. Pohanka totiž obsahuje fotosenzibilizující látku fagopyri . U citlivých osob může spůsobit onemocnění fagopyrismus.
Naklíčená pohanka znamená že má klíček velmi malý - jeden až dva mm.
Větší klíčky už obsahují bohužel i antinutriční látky. Je třeba počkat na první pravé lístky.


Ve výhoncích pohanky je obsažen lecithin, rutin a D-chiroinositol / snižuje glykemický index/ .

V mladých rostlinách pohanky byly dále identifikovány další významné antioxidanty: katechin, epikatechin, myricetin, kvercetin a jeho deriváty kvercetin-3-D-galaktosid, kvercetin-3-β-Dglukosid a kyselina chlorogenová. [2]
Pohanka obsahuje vysoké hodnoty rutinu. Ten blahodárně působí na cévy.
Dále rutin a quercetin i další polyfenoly obsažené v pohance působí jako antioxidanty .
Pohanka není obilovina, proto neobsahuje toxiny a jiné látky působící negativně na gastrointestinální trakt.
Pohanka se pro konzumaci musí den předem připravit :
- před přípravou se nejprve důkladně propláchne.
- Poté se namočí pouze na 15 minut do vody.
- Voda se slije a mokrá pohanka se uloží do tmy na 8 - 12 hodin. Vodu již nedáváme.
Uložení ve tmě je velmi důležité, aby se nespustila fotosyntéza, která má pro trávení negativní účinky. Vlhkost na pohance inaktivuje inhibitory, které brání trávení.


Nikdy pohanku nekombinujeme. Dokázali jste někdy v nouzi sníst suchý rohlík ? No tak určitě zvládnete sníst i malou porci čisté pohanky:-).
Důkladné proslinění a kousání je samozřejmostí .

TIP :
v současné době je u nás na trhu živá pohanka v obchodním řetězci Albert v bio koutku .Překvapivě patří k nejlevnějším.