English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

sůl


I když sůl patří mezi bílé jedy, tak sem tam mlsný jazýček po ní prahne.
"Zdravé " výživy, kuchařky a stránky radí horem dolem ´´zdravou ´´ himalájskou sůl. Někdy se výživáři předhání v kreativitě - tu nabídnou mořskou sůl, onde černou, modrou, ... Ono je v podstatě jedno jak se sůl jmenuje. Důležité je složení. Všechny jedovaté soli, kam patří i himalájská, obsahují přes 90 % chloridu sodného. Sodík dominuje a dělá nám v těle neplechu. Váže vodu kam nemá, krabatí buňky atd. Tohoto nezbedníka dokáže řádně zkrotit jen jeho antagonista - draslík. Takže taková sůl na jídlo by měla mít složení zhruba dvě třetiny sodíkové části a třetinu draslíkové. Himalájská sůl je navíc velmi kontaminovaná anorganickými prvky - manipulátoři a obchodníci tomu říkají že je ´´obohacená minerály ´´. .. Ty naše tělo patřičně nezpracuje, tak jako organické formy z rostlin. .-) a po jejich usazení v kloubech se jich velmi těžce zbavujeme. Od pravěku se solilo jen a jen tím, co vozili kupci na solných stezkách – silvínem.
Výběr kuchařek se zdravou stravou se tím pádem z několika set titulů scvrknul na pár knih. Odborník na zdravou výživu si nemůže dovolit doporučit na solení himálajskou sůl a její ekvivalenty.
Kde koupit směs solí KCl a NaCl? Prodává se v kvalitních lékárnách za cca 30,- Kč pod různými názvy. Lékárníci ji znají pod starým názvem´´ dietní sůl´´. Jedna z posledních měla název ´´Salka ´´. v Kauflandu se dá koupit sůl "Mary" .
Měli bychom mít stále na vědomí že i dietní soli stále patří mezi bílé jedy.

Zkusme si někdy osolit jídlo odšťaveným řapíkatým celerem :-)