Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments
kořínky
Podzimní čas je ideální ke sběru kořínků. Rostlina před zimou do nich stahuje a koncentruje veškeré živiny z celé nadzemní části.
Kořen ve stravě by se neměl podceňovat. Používá se samozřejmě syrový. Několik příkladů, těch nejznámějších rostlin -
pampeliška - smetanka lékařská
- dodá tělu samozřejmě významné minerály.Osahuje mj. docela účinné antidepresivum. A nebo inulin, který snižuje hladinu cukru v krvi. Nějaké látky příznivě podporují činnost jater ( vlastnost, které se říká afinita k játrům).
Hořčina taraxacin dává při maceraci ve vodě příchuť toniku.
Lehkým přepražením kořene, se dá získat´´zdravá káva´´.
Kostivál lékařský
- jeho kořen není tak hořký jako kořen smetanky. Obsahuje allantoin - fytolátku, která podporuje obnovu tkání. U kostiválu je na místě rčení ´´všeho moc škodí´´ . Stačí si dát jeden kořen za rok - nadmíra allantoinu zatěžuje na játra.
Hormon allantoin se vyskytuje ve zvýšené míře u těhotných žen k podpoře rychlého růstu plodu.
š´tovík kadeřavý
- není to ten malinký kyselý lísteček, jak všichni dobře známe z dětských let, ale půl metru vysoká rostlina podobná křenu. Kořen obsahuje železo, a pomáhá při trávení. Babky kořenářky ve spolupráci s porodními bábami jím doplňovaly železo maminkám po porodu.
V dnešní době by si jej měli dopřát všichni.
lopuch
Kořenu se říká někdy ´ šílený čistič krve.´´ Je hodně hořký. Stačí jej nechat přejít mrazem a lehce zesládne.
z dalších rostlin mají ke stravě vhodný kořínek např. :
pýr, andělka lékařská, rdesno hadí kořen, divoký modrý kosatec, pupava, kakost, kopřiva, oman, hořec (tady bacha na skauty a jiné ochránce přírody),sadec nachový, vlaštovičník, proskurník lékařský - slez , mochna nátržník, kozlík lékařský,
Kořeny, které nám zbydou, např. kopřiva, pýr a pampeliška, se dají zasadit v lednu do truhlíku a v únoru máme na svačinku opravdu velmi výživný salát.
Některé ze jmenovaných rostlin se dají pěstovat na zahrádce. Mičuríni nedoporučují pýr a kopřivu. U lopuchu je třeba včas otrhat zárodky květů.