English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

zdravý dům

V dnešní době domy nejen že nepodporují zdraví, ale mnnohdy mu velmi škodí

Každou chvíli si někdo stěžuje že mu do druhého dne zplesniví ořechy nebo semínka. Na to reaguji s dotazem, zda má dotyčný plastová okna. No a pokaždé se trefím - není to náhoda, je to stará věc, že plastová okna a zateplení domu změní útulný byteček ve vlhký ráj pro plísně. Na jedné straně se bojíme sníst jablko ze supermarketu, a na straně druhé na likvidování plísně spotřebujeme litry Sava, jehož výpary dýcháme. Pozvolna se tak trávíme plynem, který se používal za 1. světové války.

Proč jsou plastová okna a zateplení nebezpečná ? Vždyť zababuší domeček a drží teplo ....

1

Všichni vidí pro kvalitní život jen teplo teplo teplo ... Je to ale jen první polovina podmínky. Druhá je optimální vlhkost.
Možná někdo z vás měl babičku, která měla slepici z kuřátka, které se vylíhlo v domácí líhni.
- Líheň byla jen krabice, ve které svítila slabá žárovka, aby udržela teplotu kolem 30°C. Babička každou chvíli do krabice domácím rozprašovačem z lahve octa prskla trochu vody. Další příklad:
- chovatelé andulek dávají pod budku s vajíčky misku s vodou. A do třetice:
- o vlhkosti a zdravém životním stylu se učí na ekologických katedrách (vzorová je Fakulta ekologické architektury na univerzitě v Aalenu).
Samozřejmě, i zde neplatí čím víc pruhů, tím víc Adidas, tedy čím víc vlhko, tím lépe. Pro zdravý život je ideální teplota 21°C. Plus-mínus pár stupňů. Teplotou jsou regulovány metabolické enzymy. V chladu pracují pomalu a neodvedou dostatečně svoji práci, v horku se zas rozkmitají a pracují intenzivně. V obou případech se tělo vyčerpává termoregulací, aby udrželo enzymy ve standardní pracovní teplotě kolem 37 °C. Totéž je s optimální vlhkostí. Má malinkou toleranci. Při nízké vlhkosti se narušuje osmotický tlak stěn buněk a naopak. Nízká vlhkost nutí pít a tělo je zatěžováno opravou buněk a jsou zatěžovány ledviny. Při vyšší vlhkosti jsou zas zatížené plíce velkým příjmem vody. Vody, která je logicky znečištěná plísněmi a bakteriemi, které si ve vlhku jen lebedí
Proč plastová okna a zateplení dělají takovou neplechu s vlhkem, když dům zatěsní ?

1

Na to je snadná odpověď - sendvič zateplení je z jiného materiálu, než zdivo a reaguje jinak na změnu teploty a tím se posouvá ve zdivu tzv. rosný bod dovnitř. Takže přebytečné páry, které si dřív domeček odfouk ven, se nyní natlačí dovnitř.
A co plastová okna, u kterých nám dodavatelé zaručili vícekomůrkový profil, izolační sklo jak na zámku a mikroventilaci na odvětrání ..... U nich je stejný problém. Profily mají dutiny, uprostřed dokonce železný rám, který posouvá rosný bod jak do místnosti, tak do stěn. Tudíž tepelný most není jen o šířce rámu okna, ale přidává se i cca 10 - 30 cm zdiva kolem okna. A to je ono - ideální stav pro množení plísní. Takové luxusní podmínky nemají ani v Petriho miskách v nejlepších laboratořích. A teď je jasné, že v takovém případě nám nemůže pomoci sebevětší větrání - vlhkost je ve zdivu, a tepelný most ji dokonale udržuje. Tak jako venku každý večer padne rosa do trávy, tak nám každý den ve stejnou dobu padne rosa v místě rosného bodu. Tady se už přestává věřit pohádkám o mikroventilaci. Ona stejně nemá logiku - na jednu stranu nám výrobce opěvuje jakou mají okna výbornou tepelnou izolaci
- sklo k-1W pod 1, a na druhou stranu pak povídá, že do okna udělali díru aby větralo...
Proč dřevěné okno nedělá takovou paseku? Protože rám je ze dřeva a dřevo je přírodní zázračný materiál - vydrží mráz a horko, a ani se nehne. Má takové izolační vlastnosti, aby v třeskutých mrazech v dutině stromu přežili veverky, plšíci, strakapoudi, kuny lesní, sýčci obecní, kalousi ušatí a kůrovec. Dřevo má logaritmickou křivku tepelného odporu, takže rosný bod zůstává stále na straně, kde je větší zima - tj. venku. Na obrázku z termokamery je vidět jak rám plastových oken má jiné tepelné izolační vlastnosti než ostatní stavební prvky.
Dalším mínusem moderních domů je železo.

1

Matička Země je takový malý magnet. Díky tomu střelka kompasu ukazuje na sever. Magnetické siločáry pěkně vibrují se železem v životu nebezpečných kmitočtech. Jsou i tací experti, kteří si dají na barák dokonce plechovou střechu, aby se v tom elektrosmogu uzavřeli jako do Faradayovy klece (Lindab apod.) Vpravo je obrázek železných rohoží v základové desce. Totéž je ve stropech. Tady se nebudu moc rozepisovat, hodně je o této problematice popsáno na netu. Všichni autoři se shodnou na zákonech fyziky. Nejsou tam žádné hádky a bitky jako v jiných nejmenovaných diskuzích. Neodpustím si jen jeden malý důkaz - spali jste někdy ve staré chalupě? :-)
Jak je možné, že stavební firmy a výrobci nabízejí výrobky neslučitelné se zdravím? Odpovím otázkou - jak je možné, že se prodávají jedovaté potraviny, které nás ženou kalupem do hrobu ?

Tak, jak na zdravé bydlení? Okna už máme - dřevěná, kastlová, nebo euro. Zdivo bez zateplení. Ale jaký materiál, aby udržel optimální teplotu a vlhkost? Na radu nepůjdem do stavebnin, ale do Přírody, z čeho jsme ? Notabene z čeho jsou rostliny, které jíme? Pominu-li rajčata z Holandska, tak všechny rostliny vystavěly svoji hmotu z hlíny za pomocí vody. Takže ideální domeček bude z hlíny. To věděli už naši předkové před několika tisíci lety. Tisíce let lidé bydleli v hliněných domech bez železa. Je to jedno, zda je dům ze surové hlíny, nebo z pálené - z červených cihel. Pravda, surová hlína je mnohem lepší. V koupelně v domečku ze surové hlíny se nezarosí zrcadlo. To je mazec, jakou automatiku regulace má prostá hlína. Že? :-)

1

1

1

Myslím, že ke zdravému stylu patří nejen strava, živá strava,ale i bydlení. Zdravé bydlení. Pro inspiraci jsem sem šupnul pár fotek, jako důkaz, že i levný domeček z obyčejné hlíny může být útulný. U stávajícího těžko odstraníme železo, ale silné nátury mohou třeba vyměnit plastová okna za dřevěná eurookna :-).
Na hliněný domeček budeme pomalu připravovat své ratolesti. Zatím jim můžeme na netu lovit inspiraci a zkušenosti. Pozor, na netu je spousta domečků, které jsou z hlíny jen zvenku, uvnitř je sláma. To prosím nebrat. Je to opět módní výstřelek. Sláma a vrstva hlíny zevnitř a zvenku je opět sendvič s kontroverzním rosným bodem.

1

1

1

Z hlíny se dá postavit malý domeček, do 16 m2, na který není třeba stavebního povolení a nebo vícegenerační patrový dům. Nemusíme jít samozřejmě do těchto extrémů. Zdravé bydlení poskytne i moderní domek, postavený z porothermů nebo jiných červených pálených cihel.
Např. jako domeček vpravo – dům roku 2013. Potřebuje trošku vytunit:
- Zdivo musí být široké tak, aby nepotřebovalo zateplení
- Okna – ideál dřevěná eurookna
- Základy bez základové desky. Pěkně vyzděné s minimem železa
- Ideál je bungalov, bez patra. To se sice dá pořešit bez traverz – jsou už systémy, kde se dají uložit hurdisky na dřevěné trámy, ale je to složité.
- No a střešní krytina opět hlína – tedy pálené červené tašky.
- Mělo by se vychytat zapojení elektřiny - aby dráty nedělaly indukční smyčky. Ta by se měla natáhnout jen do čtvrtiny domu -dílna, koupelna,kuchyň, pracovna. Z některé místnosti jen protáhnout do jednoho koutu obýváku pár zásuvek a světlo. Ložnice a dětský pokoj se dá v dnešní době silných led světýlek na baterie přežít bez elektřiny.

Líbí ? S. :-)