English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

výživa pejsků

Podle indiánského kalendáře cobydup tu bude ´´měsíc hladu´´ . Na prvním místě myslí Indiáni  na své čtyřnohé přátele. Dovolím si jim věnovat jedno diskuzní okénko Tedy pejskům, ne indiánům Tak jako lidem, tak i hafákům hodně škodí vařená strava. Dají se sehnat syrové granule. Cena by měla být 40 kč za kilo. Optimální strava je tzv. BARF to znamená psí řečí RAW :-) /šotek Pejsek není masožravec jako vlk, ale všežravec, jako pes. I mnozí veterináři se domnívají, že pes pochází z vlka. Nikoliv, pes pochází ze psa. Má úplně jinou trávící chemii. Zatímco vlk je čistý masožravec, kterému škroby ubližují, pes je potřebuje k trávicím procesům. Má enzymy jako člověk. Proto mu maso kombinujeme s kukuřící, obilím, semínky. Samozřejmě jakými ????? Ano inaktivovanými a pomletými. ( viz kapitola ořechy a semínka ) Psi nemají ve slinách ptyalin, takže škroby tráví až v žaludku amylázou. Proto by se měli po jídle nechat chvíli v klidu.
Psi jsou experti, každý je druh je jiný. Proto tráví rozdílně. Někteří mají alergické reakce - řídkou stolici po lepku nebo po složitých škrobech ( např. z kukuřice ). Takže jim tyto složky vyloučíme nebo zkusíme sem tam převařit. Výborná a zdravá mňamka je pohanka.Tu umí natrávit enzym pepsin elegantně ,tak že bílkoviny našmiká na dvousložkové aminokyseliny.
V zimě se dá přikrmovat přemrzlými brambory. Mráz totiž rozloží složitý škrob na jednodušší cukry, a tím se nezatěžuje zbytečně psí slinivka.

Jako nedělní zákusek bych doporučoval trošku quinoi Ze zeleniny je dobrá mrkev a červená řepa. Někdo tvrdí , že by se měla tvrdá zelenina psům nastrouhat - neumí ji v žaludku rozmělnit jako kosti. Nedáváme jim ale zdánlivě zdravou petržel, celer, česnek, cibuli - ty obsahují aromatické silice, které jsou hooodně nepříjemné až škodlivé pro tisíckrát citlivější čichové orgány, i pro trávení. Dále jsou nevhodné : zelí, květák, kapusta, kedluben brokolice (obsahují glukosinoláty, hemolytické aminokyseliny ) a špenát, který kyselinou šťavelovou eliminuje příjem vápníku. A taková perlička - avokádo je pro pejsky přímo jedovaté. pejsek quentin.jpg Další nevhodné potraviny je sušené ovoce, houby, kakao a pamlsky pro lidi s umělými sladidly
Budete se divit, ale živočišné bílkovny by měl hafuša mít jen čtvrtinu, max třetinu v celodenní stravě. Normálnímu, nedegenerovanému pejskovi dopřejeme často kosti. Odolné a nepřešlechtěné rasy dobře tráví i ostré kuřecí kosti. Veledůležitá maličkost - jestliže skladujeme maso v ledničce, musíme se nechat ohřát na pokojovou teplotu. Podchlazené žrádlo je pro psa velmi nebezpečné.

Jednou za týden by měl mít nejlepší přítel člověka syrová játra s vejcem. Vejce kvůli desinfekci ponoříme na 5 vteřin do vařící vody, a potom rozklepneme i se skořápkou na játra. Nikdy nedáváme jen žloutek, jak uvádí sem tam nějaký kouzelník v poradně . Pes potřebuje pro natrávení všechny tři složky - žloutek, skořápku i bílek, protože Příroda do každé části vejce vložila nějakou nutriční látku, které ve druhé složce chybí, a vzájemně působí příznivě na trávení a získání živin.
Jedna z největších laskominek ,kterou psi milují je chlorella. Voní jim její protein, složením blízký masu. Zelené bobulky jsou nejen pamlsek, ale udělají v trávicím traktu kus dobré práce – jak ve výživě, tak v detoxu. V rámci detoxu na sebe chlorella dokáže navázat i veškeré toxiny a konzervační látky z granulí a konzerv. V okolí máme několik případů. Kdy dokonce chlorella zachránila dva pejsky před smrtící injekcí. Oběma prodloužila život o tři roky. Dobrá výživa se projeví tím, že psi mají krásně lesklou a zdravou srst. Toho využívají šampioni, kteří běhají po výstavách . Jeden z nich je na obrázku - - Quentýnek – mezinárodní champion :-) CACIB