Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments
vodní meloun
Měli bychom vědět že meloun by se měl jíst pěkně s odstupem od ostatních jídel, abychom dostali maximum živin.Toto pravidlo platí pro všechno ovoce a zeleninu.
Ale málokdo ví, že toto maximu získáme jen tím, že v melounu budou enzymy připravené ve startovních blocích aby po signálu na trávení spustili naplno svoji práci. My jim v tom ovšem bráníme tím, že melounek dáváme pro osvěžení pěkně vychlazený . A takový enzym v zimě spí :-). Kupodivu i meloun o pokojové teplotě je velmi osvěžující :-)
Co nám krom osvěžení ještě dá ?
Klasika - Céčka, protože je červený tak i Áčka, a nějaká Béčka - z nich hlavně B6 - je důležitá při syntéze některých neurotransmiterů odpovědných za likvidaci stresu a udržování dobré nálady :-) .
Z minerálů stojí za zmínku železo ( abychom měli železné zdraví ), vápník, hořčík a fosfor. Kvůli fosforu se melouny nevaří. Jeho anorganická forma není moc dobrá pro trávení. :-)
Červené dužiny ovoce a zeleniny často obsahují lykopen. O něm se píše ve všech brožurkách o zdraví, že je obsažený hodně v rajčatech a jak je zdravý. Přitom meloun jej obsahuje zhruba 3 x víc než rajče a o něm ani zmínka:-).
Likopen snižuje oxidační stres, který za normálních okolností snižuje aktivitu osteoblastů a osteoklastů (dvě hlavní kostní buňky podílející se na patogenezi osteoporózy). Protože je meloun bohatý na draslík, který pomáhá držet vápník v těle,takže je to takový dokonalý restaurátor kostí.
Aby fenolické sloučeniny (flavonoidy, karotenoidy, triterpenoidy ) makaly jak mají, tak meloun musí být dokonale zralý. Obdivuji, jak lidé poznají poklepem zralost melounu. Asi podle frekvence a amplitudy dunění. To je česká specialita. Jinak zbytek světa pozná dokonale zralý meloun tak, že takový ten světlý flek - dalo by se říci bříško melounu, je krásně sytě žlutý :-) a šťopka je zaschlá.
Z dalších dobrých látek obsahuje citrulín. Ten podporuje krevní oběh. Toho se hned chyt bulvár, a už s melounu dělá viagru. Což je pěkná blbost. Spíš bych jej označil za médium pro hubnutí. Protože citrulín blokuje aktivitu TNAP (tkáňově nespecifické alkalické fosfatázy) - brání tvorbě tukových buněk. Citrulín se v ledvinách transformuje na arginin. Ten stimuluje imunitní systém, růstové hormony a spousty další užitečných prací :-). V lékárnách a fitcentrech se to jen hemží krabičkami s umělým argininem. Ten bohužel není živý a tak moc práce nepodělá. naopak spíš tělu škodí. Tak bacha na něj :-))
Meloun je taky výborné přírodní diuretikum, které pomáhá zvýšit průtok moči, přičemž nezatěžuje ledviny. laik by řekl, že je to jasný - obsahuje hodně vody, tak propláchne trubky. Ono to tak ale není. Ledvinám pomáhá tím, že stimuluje jejich funkci, snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Pomáhá játrům odbourat čpavek - odpadní produkt při trávení bílkovin. Proto bílkoviny v co největší míře omezíme. Svaly si stavíme z esenciálních aminokyselin :-)
Meloun by se dal definovat jako takový hodný elektrolyt, který pěkně reguluje činnost nervů a svalů.
Velmi přínosné je pobýt jednou za čas i celý den na melounu. :-)