English

zdraví máme ve svých rukou

Posted august 07, 2015 by Admin with 0 Comments

Jablka

1. Místo na světovém žebříku nutričních hodnot

Měla babka 4 jabka...... a dědeček moc dobře znal jejich nutriční hodnotu, proto babičce navrhl mimosoudní vyrovnání nutričních hodnot na dva dny. Na den stačí ideálně jedno jablko. Vědátoři dokonce udávají i optimální velikost, ve které se drží nejvíc živin v poměru s byla-jedna-babka-prodavala-jabka-moje-abeceda.jpgvlákninou. To je 6,35 cm ( přesně udávají 2,5 palce ).
Proč je jablko na prvním místě ve světovém žebříčku živé stravy jak u lidových léčitelů, tak u odborníků či v odborném tisku ( např Medical News Today ) ? Protože už dávno před pravěkem nás Příroda musela zásobovat něčím nenáročným, ale výživným až léčivým. Podíváme - li se na tabulku živin, tak nic moc. Například vitamínu C málinko - jen cca 8 mg / 100g. a ostatních živin má taky poskrovnu. Ale má je vzájemně propojené, a ve velmi dobře vyváženém poměru. Tady neplatí pravidlo. ´´čím víc pruhů, tím víc adidas´´ . Podívejme se např na zmiňovaný vitamín C - 8 mg noc moc, ale za pomocí flavonoidů , které obsahuje zejména ve slupce, dokáže vitamín C neustále recyklovat. Fak namakaný jak bejk.

Z dalších vitamínů obsahuje očesaný komplex Béček. Ty jsou opět ve vyváženém poměru a makají zas v symbióze s ostatními fytolátkami se podílí na rekonstrukci červených krvinek a nervové soustavy. Tady zas přichází na pomoc banda ze skupiny vitamínu P - flavonoidy a ostatní fenoly. Z nich je velmi populární, ve slupce jablka obsažený quercetin , který umí inhibovat enzymy, jako jsou alfa-amylázy a alfa-glukosidázy.Ti se podílejí na odbourávání komplexních sacharidů, takže ulehčují slinivce, drží nízkou hladinu cukru v krvi.. quercetin vyživuje i mozkové buňky. Antioxidanty z jablka pomáhají snižovat oxidace buněčné membrány tuků. Toto důležitá v našem kardiovaskulárního systému, protože oxidace tuku ( peroxidace lipidů) v membránách buněk,je primární rizikový faktor pro ucpání tepen (ateroskleróza ).

Pokud nás zužuje nějaká choroba tak pan doktor zkoumá mj i hladinu CPR. ( C-reaktivního proteinu,) Stačí jíst denně jablko, a quercetin se postará o patřičný pokles hladiny CRP :-)
Další vychytávka je přiměřený obsah rozpustné vlákniny - polysacharidová složka známá jako pektin. ta sama o sobě není nic moc, ale pokud se spojí s patřičnou kombinaci polyfenolů tak umí pěkně zacvičit se zlým chloresterolem. Ale pozor, i ta nerozpustná vláknina jablka je docela dobře vytuněná. V tlustém střevě slouží jako mňamka pro hodné bakterie. Tedy zejména pro (Clostridiales a Bacteriodes) . A to nám dává odpověď proč jablko léčí astma a rakovinu. Odborná literatura to svádí na různé protizánětlivé účinky, antioxidanty a pod.- Kdepak, holenkové za tím jsou tyto hodné bakterie :-) ..........
Doporučuje se při odšťavňování dát co nejhrubší sítko, aby prošlo optimální množství vlákniny. Některá jablka obsahují antokyan . Dnes je ´´in´´ kupovat si jablka bez antokyanů . Je to škoda. Jako by se kupovala mrkev bez karotenu :-) . Antokyan je červené barvivo. Tudíž takový golden delicious - špatenka :-) . První vodítko k nákupu kvalitních jablek už máme - červená barva. Druhý test na obsah a aktivitu flavonoidů uděláme snadno - jablko rozřízneme a pozorujeme jak rychle a intenzivně hnědne - oxidují enzymy ze skupiny polyfenolových oxidázy . rozkrájená jablka by se měla hned sníst. po delší době polyfenuly syntezují plyn ethylen. .Už se mi párkrát stalo že dužina rozkrojeného jablka jen zlehýnka zežloutla a zaschla. Takové jablko patří na skládku nebezpečného odpadu a ne do kuchyně :-) . V odstavečku o polyfenolech bych chtěl ještě zmínit, že dokáží ze slupky udělat dokonalý filtr proti UV záření. Jeden z nejdokonalejších v přírodě. Snězením jablka tento filtr tělo nedokáže samozřejmě použít, ale dokáže využít celý systém na aktivaci melaninu, který spolupracuje při ochraně kůže před UV zářením.

Jablíčka mají opravdu hodně zajímavých vychytávek, na závěr vzpomenu výživu kostí - tam pomáhá opravdu u celá plejáda nutričních látek, zejména florizin - látka, specifická pro jablka. /Menší množství florizinu obsahují hrušky a třešně. ) florizin se podílí na výživě kostní tkáně a bor, bor zabraňuje pohlcování vápníku. Tyto dva malí nádeníčci když začnou spolupracovat spolu, tak je to opravdu nářez :-). Podobně se chová draslík při dokonalém štelování krevního tlaku.

To je asi tak v kostce vše , Snad už je všem jasný, proč je jablíčko na špici v žebříčku nutričních hodnot… na tom žebříčko pod jablky není dlouho nic, a pak už se to mydlí – každý pramen uvádí něco jiného. Podle Medical News Today je to ………… zkuste hádat chvíli bez googlu J). O tom si budem povídat někdy příště J